Edukacja przez szachy. 0
Edukacja przez szachy.

Dziś chcę Wam zwrócić uwagę na korzyści płynące z gry w szachy. Czy warto zainteresować dziecko tą grą.

Jak gra w szachy wpływa na naukę w szkole? Amerykański neurolog prof. Howard Gardner twórca „Teorii inteligencji wielorakich” twierdzi, że szachy rozwijają wyobraźnię przestrzenną dziecka, uczą stron świata, kierunków lewo – prawo oraz  określania odległości między przedmiotami. Fajnie co ? mnie się już podoba – nie zajmują dużo miejsca w trakcie gry jest cisza i tyle zalet – w sumie to taka lekcja geometrii, w naturalny sposób, pomoże mu w fizyce w matematyce technice.

Zainteresowałam Cię to przeczytaj dalej bo to jeszcze nie koniec zalet jakie skarby w sobie kryje ta cudowna gra.

Gra w szachy ma ogromnie pozytywny wpływ na psychikę dzieci i ich późniejsze życie społeczne. Uwierzylibyście ? W szachach każda decyzja niesie za sobą konsekwencje, decyzje podejmowane są pod presją, przez co dziecko, które gra w szachy uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Widzę to na przykładnie mojego młodszego synka za nim grał w szachy miał ogromny problem z opanowaniem emocji a najbardziej nie potrafił poradzić sobie z przegraną. I wiecie czego jeszcze uczy taka gra w szachy?. Uczy rywalizacji w duchu sprawiedliwości gry gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką ceną  czyli inaczej mówiąc Fair play. Gra nie rodzi również agresji i nie prowokuje do wyzwisk.

Dzięki szachom jest lepsze przyswajanie matematyki, kształtuje  myślenie analityczne, działa na rozwijanie kreatywności, intuicji i pamięci . Dzięki szachom poprawia się koncentracja i cierpliwość. Tak jak wspominałam wyżej. Co zaobserwowano wśród graczy na podstawie badań - szachiści uczą się szybciej i osiągają wyższe oceny.

 

Obładowani w wiedzę powyższą czy można zadać jeszcze pytanie. Czy szachy to dobry sport dla dzieci?

 Pamiętajcie kochani, że to my rodzice opiekunowie nauczyciele mamy największy wpływ na rozwój naszych dzieci. Dobrze jest przeanalizować zobaczyć w czym Wasze dziecko jest dobre i z czym najlepiej sobie radzi - wiadomo, że nie z każdego dziecka zrobimy szachisty, że nie każde dziecko nim zostanie zawodowo nie o to mi chodzi w tym wpisie. Chodzi o to, że szachy to gra, która łączy ze sobą kilka dyscyplin, sport, naukę oraz sztukę. A i jest to zajęcie odpowiednie dla osób w każdym wieku. Dlatego dzięki wspólnej grze z rodzicami nawiązujemy dodatkowy kontakt a dzieckiem które to uwielbia i nawet nie wiecie jak bardzo na to czeka.

Dlaczego warto nauczyć dzieci grać w szachy?

 

 Bo gdy uczycie dziecko gry w szachy pozytywnie wpływacie na wiele sfer jego rozwoju. Rozgrywanie wielu partii szach wpływa na pamięć, logiczne myślenie, kształtuje wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętność abstrakcyjnego myślenia. Szachy to gra rozwijająca aktywność umysłową dziecka. To też gra twórcza.

 

 

 A może coś o zaletach bycia szachistą?

A teraz możecie się zdziwić gra w szachy rozwija nie tylko sferę intelektualną, wiecie, że rozwija też charakter dziecka?. Dzieci, czy osoby dorosłe poprzez grę w szachy uczą się cierpliwości, (jak bardzo jej nam dziś brakuje) uczą odpowiedzialności za własne ruchy, bo widomo nie każdy ruch prowadzi do wygranej. A Co myślicie o przewidywaniu ? tak dzieci grające w szachy rozwijają u siebie również umiejętność przewidywania, rozwiązywania problemów i koncentracji nad danym zagadnieniem.

 I jak kochani ? mam nadzieję, że dziś spojrzycie na tę grę jak na kolejną rzecz, która pozwoli Wam pomóc w rozwoju Waszego dziecka. Pamiętajcie im większa plansza tym dziecku jest łatwiej przyswoić – pamiętajcie, że dotyk jest bardzo ważny oraz zapach. Od jakiego wieku ?. Udowodniono, że już 4 latek może zacząć się uczyć grać i naprawdę nie chodzi tu abyśmy wychowywali samych naukowców i lekarzy chodzi o to że gra w szachy przyniesie samo dobro w rozwoju dziecka. I będę cisnąć na rzeczy dotykowe i nie mówię tu o smartfonach – pozwólmy dzieciom poznawać świat i wiedzę przez dotyk, kontakt z drugim człowiekiem.

 w imieniu redakcji

Agnieszka Grochowska

fot. Agnieszka Grochowska

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl